Eneseareng · veebruar 3, 2023 0

4DX – lihtne süsteem, mis aitab kindlustada eesmärkide saavutamist

Eelmisel aastal õnnestus mul läbida mitmeid Franklin Covey koolitusi. Nendest kõige meeldejäävam ja praktilisem oli The 4 Disciplines of Execution® (edaspidi 4DX), mis andis lihtsa, selge ja tõhusa süsteemi, kuidas meeskonnaga eesmärke saavutada.

Kui selle aasta alguses hakkasin seadma uue aasta eesmärke, siis tuli mulle see süsteem kohe meelde ja mõtlesin, et miks mitte testida seda ka isiklike eesmärkidega.

Süsteem on väga lihtne ja koosneb vaid neljast sammust:

1. Keskendu sellele, mis on kõige olulisem

Vali üks või kaks kõige tähtsamat eesmärki (Wildly Important Goals), mis on Sinu jaoks kõige olulisemad, ja sea need oma prioriteetideks. Kui püüad saavutada samaaegselt rohkem eesmärke, siis ei suuda sa piisavalt keskenduda. Sea ka eesmärkide saavutamiseks tähtaeg.

2. Tegutse mõõdikute järgi, mida saad mõjutada

Määra kindlaks tegevused või käitumisviisid, mis aitavad Sinu eesmärgi poole liikuda.  Kui tavaliselt seame mõõdikuid, et soovime kindlaks tähtajaks midagi saavutada, siis 4DX süsteemi eripära on keskenduda sellele, mida sa saad ise oma eesmärgi saavutamiseks teha.

Näiteks kui su eesmärk on kaalu langetada, siis ära sea mõõdikuteks, et langetada kaalu x kg kuus, vaid näiteks mitu korda kuus lähed trenni, kuidas toitud paremini jne. Sea mõõdikuteks tegevused, mille tegemine avaldab Sinu eesmärgi saavutamisele kõige rohkem mõju.

3. Koosta endale tulemuste tabloo

Loo endale süsteem, kuidas jälgida edusamme oma eesmärgi saavutamisel. Koosta visuaalne graafik, tabel või muu Sinu jaoks lihtne ja motiveeriv süsteem. Hoia tulemuste tabel kindlasti nähtaval, et sa igal ajal teaksid, et kas sa oled liikumas sihikindlalt oma eesmärkideni või oled oma tegevustega maha jäänud ja pead tempot tõstma.

Kui me ei vaata skoori, siis me ei tea, kas oleme võitmas või kaotamas. Kui me teame punktiseisu ja kui palju on meil veel aega eesmärgi saavutamiseni, siis saame oma tegevusi korrigeerida.

4. Planeeri regulaarne tulemuste üle vaatamine

Otsusta kui sageli analüüsid oma tulemusi. Planeeri kalendrisse aeg oma edusammude ülevaatamiseks.  Tulemusi üle vaadates mõtle, kui rahul oled tulemustega ning mida saad paremini või teistmoodi teha. Võib juhtuda, et on vaja ka mõõdikuid muuta. Ära unusta ka end  tunnustada väikeste võitude eest. Edu kindlustamiseks soovitan leida endale ka vastutuspartner, kellega regulaarselt rääkida enda eesmärkidest.

Nii lihtne see süsteem ongi. Mina proovin ja annan ka sulle mõne aja pärast teada, kuidas mul läks selle juurutamine, mis toimis, mis mitte.

Sellele süsteemile lisaks olen ma sellel aastal otsustanud iga päev panna kirja tegevused, mida teen enda eesmärkide saavutamiseks. Saan rõõmuga öelda, et siiani olen iga päev vähemalt ühe tegevuse märkmikku kirja panna ning see motiveerib mind veel rohkem pingutama.

Kui Sulle tundub, et 4DX süsteem võiks ka Sind aidata eesmärkide saavutamisel, siis loe süsteemist lähemalt: https://www.franklincovey.com/the-4-disciplines/ või loe raamatut Täideviimise 4 distsipliini.