Kas oled päeva lõpus märganud, et otsuste tegemine muutub aina raskemaks? Ühe lihtsa e-kirja kirjutamine võtab tavapärasest kauem aega, koosolekute kokkuleppimine lükkub edasi ja olulise raporti kallale asumine tundub liiga väsitav. Isegi pisikesed valikud, nagu millise ülesandega alustada, kellele esmalt helistada või isegi, mida õhtusöögiks teha, võivad tekitada ootamatult suurt pingutust. Ja siis võib juhtuda, et avastad end hoopis sotsiaalmeedias scrollimas, kuigi oli plaan üks tähtis ülesanne ära lõpetada. Sul võib olla väsimus, aga ka hoopis otsustusväsimus.
Mis on otsustusväsimus?
Otsustusväsimus (inglise keeles decision fatigue) on seisund, kus inimene tunneb end vaimselt väsinuna pärast paljude otsuste tegemist. See tähendab, et mida rohkem otsuseid päevas teed, seda raskemaks ja kurnavamaks iga järgmine muutub.
Selle tagajärjel võivad inimesed hakata:
- vältima otsuseid
- tegema kiirustades halbu valikuid
- valima lihtsama või vaikimisi variandi
- lükkama otsuseid edasi.
Tahtejõud pole lõputu.
Meeldib küll mõelda, et suudame päev läbi olla motiveeritud ja sihikindlad… aga tegelikult on tahtejõud piiratud ressurss. Nagu telefonil aku – mida rohkem kasutad, seda kiiremini tühjeneb.
Ja kui oled otsustamisest väsinud, siis:
- valid õhtul pigem kiirtoidu kui hakkad ise süüa tegema,
- scrollid tund aega sotsiaalmeedias selle asemel, et midagi olulist teha,
- või lükkad lihtsalt kõik homseks.
Sotsiaalmeedia kurnab sind rohkem, kui arvad.
- Iga like, swipe või kommentaar on väike otsus.
- Sotsiaalmeedia esitab ajule pidevalt uusi stiimuleid, mis ei lase ajul puhata.
- FOMO ehk hirm millestki ilma jääda tekitab tunde, et pead kogu aeg jälgima, mis toimub
- Ja vahel leiad end tegemas ostu, mida sa tegelikult ei vaja – lihtsalt sellepärast, et su aju otsib kiiret ja lihtsat leevendust vaimsele väsimusele.
Kuidas sellest nõiaringist välja saada?
- Tee tähtsad otsused hommikul. Siis on aju kõige värskem.
- Tee otsused lihtsaks. Näiteks vali riided valmis eelmisel õhtul, planeeri hommikusöögiks midagi lihtsat ja harjumuspärast, pane kalendrisse kirja ka pausid, et ei peaks nendele iga päev eraldi mõtlema.
- Prioriseeri. Kõigega ei pea tegelema – vali, mis on päriselt oluline.
- Tee regulaarselt pause. Isegi paar minutit puhkust on ajule abiks.
- Delegeeri otsustamine seal, kus saad.
- Sea endale piirangud sotsiaalmeedia kasutamisel. Seadista endale ajapiirang või küsi endalt: kas mul on seda praegu vaja või on lihtsalt harjumus?
Otsustusväsimus hiilib ligi märkamatult. Sageli arvame, et oleme lihtsalt hajevil või laisad, aga tegelikult on aju lihtsalt üle koormatud. Võta vahepeal hoog maha, lihtsusta oma valikuid ja lae oma akusid õigel ajal.