Blogi / Eneseareng / Juhtimine · oktoober 8, 2023 0

Väärtused – Sinu parim tööriist otsuste tegemisel

Otsustamine on elu lahutamatu osa, eriti juhtide jaoks. Olgu tegemist äristrateegia valimise, meeskonnaliikmete valikuga või isegi tarnija leidmisega, valikuid on palju. Probleem on aga selles, et sul pole alati kõiki fakte. Just siin tulevad appi väärtused, mis toimivad nagu sisemine GPS, navigeerides sind läbi ebakindluse udu.

Sul pole kõiki fakte ja see on okei

Kui meil oleks kristallkuul, mis ennustaks iga otsuse tulemust, oleks juhtimine väga lihtne. Aga see pole reaalsus. Sageli pead sa tegema otsuseid puuduliku informatsiooni põhjal. Steve Jobsil polnud kõiki fakte, kui ta esimest korda iPhone’i ette kujutas, kuid tema väärtused: innovatsioon ja parim kasutajakogemus juhtisid teda looma revolutsioonilist toodet.

Sinu turvavõrk määramatuses

Kui otsuse oodatav tulemus on suur küsimärk, on sinu väärtused sinu turvavõrk. Sa ei pruugi teada, kuidas asjad lõpuks kujunevad, kuid sul on meelerahu, et tegutsesid oma uskumuste kohaselt.

Väärtused aitavad sul prioriteete seada

Kui oled valikute rohkusest ülekoormatud, toimivad su väärtused filtrina, eraldades olulise ebaolulisest ja suunates su tähelepanu sellele, mis on kooskõlas sinu põhiväärtustega. Aga mis siis, kui otsus on mõne väärtusega kooskõlas ja teisega vastuolus. Siin tuleb mängu prioriteetide seadmise kunst. Võta täna 10 minutit, et kirja panna oma viis peamist väärtust. Seejärel sea need tähtsuse järjekorda. See nimekiri aitab sind, kui pead valima vastandlike võimaluste vahel.

Sinu teejuhiks keeruliste otsuste tegemisel

Elu on nagu käänuline tee ja juhina kohtad sa palju ootamatuid pöördeid. Sinu väärtused on sulle teejuhiks, aidates sul teha valikuid, mis võivad olla keerulised, kuid on pikas perspektiivis õiged. Elon Musk otsustas avalikustada Tesla elektriautode patendid. Ta tegi selle valiku, kuna soovib kiirendada maailma üleminekut puhtale energiale.

Väärtuste järgimine annab Sulle sisemise rahu

Oma väärtustega kooskõlas elamine toob kaasa ainulaadse rahulolu ja sisemise rahu tunde. See on nagu ROI (Return on Investment) sinu hingele. Sa magad paremini, teades, et tegid otsuseid, mis on kooskõlas sellega, kes sa oled.

Väärtused kujundavad Sinu tulevikku

Sinu väärtused ei ole olulised ainult praegusel hetkel; need kujundavad sinu tulevikku. Otsused, mis on tehtud kooskõlas sinu väärtustega, on investeeringud tulevikku, mille üle sa võid olla uhke.

Väärtused pole lihtsalt moesõnad, need on selgrooks tähenduslike otsuste tegemisel. Võta aega, et mõelda, mis on Sinu põhiväärtused ning mõtestada need enda jaoks nii hästi, et oskad neid praktikas otsuste tegemisel kasutada, Sinu tulevane mina tänab sind.