Blogi / Eneseareng · mai 19, 2024 0

Kuidas me ise ennast saboteerime ning kuidas sellest üle saada?

Meil kõigil on neid hetki, mil me oleme iseenda suurim vaenlane. Vaatamata meie parimatele kavatsustele leiame end mõnikord negatiivse mõtlemise ja  isendas kahtlemise mustritesse takerdunult. Need mustrid on meie sisemiste sabotööride töö.

Sabotöörid on mõtted meie peas, mis toidavad meie negatiivseid emotsioone, kui me toimetame igapäevaste eluprobleemidega. Need on automaatsed mustrid meie meeltes, mis dikteerivad, kuidas me mõtleme, tunneme ja reageerime, põhjustades stressi, ärevust, eneses kahtlemist, pettumust, rahutust ja rahulolematust. Need mitte ainult ei saboteeri meie töövõimet ja heaolu, vaid kahjustavad ka meie suhteid.

Teekond sabotööride töö takistamiseks algab sabotööride tuvastamisega. Kui saad teadlikuks oma sabotööride poolt sisestatud valedest ja piiravatest uskumutest, siis saad hakata neid märkama ja takistama.  Shirzad Chamine raamatu „Positive Intelligence“ autor on loonud testi, mille järgi saad teada, kes on sinu sisemised sabotöörid:  https://www.positiveintelligence.com/saboteurs/

Kohtunik on sabotöör, kes on meis kõigis olemas. See on sisemine kriitik, kes kritiseerib meid meie vigade pärast, hoiatab meid pealetükkivalt tulevaste riskide eest ja hoiab meid öösiti muretsemisega üleval. See keskendub sellele, mis on teiste või meie elus valesti, aktiveerides teisi sabotööre  ja aidates oluliselt kaasa meie stressile ja rahulolematusele.

Kohtunik ei tööta üksi. Teda abistavad kaasosalised sabotöörid, kellest igaühel on oma ainulaadne viis meie meeli kallutada:

  • Vältja: Keskendub positiivsele, et vältida ebameeldivaid ülesandeid ja konflikte.
  • Kontrollija: Ärevusest tingitud vajadus kontrollida olukordi ja inimesi.
  • Hüper-saavutaja –  Vajab enese austamiseks ja tunnustamiseks pidevaid saavutusi.
  • Hüperratsionaalne: Keskendub intensiivselt ratsionaalsele mõtlemisele, sageli emotsioonide arvelt.
  • Hüper-valvur: Pidev mure võimalike ohtude pärast, ei puhka kunagi.
  • Kõigile meeldija: Otsib tunnustust ja kiindumust teistele meeldimise kaudu, jättes sageli isiklikud vajadused tähelepanuta.
  • Rahutu: Otsib alati järgmist põnevat asja, on harva rahul.
  • Perfektsionist: Äärmine vajadus täiuslikkuse ja korra järele.
  • Ohver: Otsib tähelepanu ja kiindumust emotsionaalse ja tujuka käitumise kaudu.

Meie sabotöörid olid algselt lapsepõlves meie kaitsjad, kes kaitsesid meid reaalsete ja kujuteldavate ohtude eest. Täiskasvanuna muutuvad nad ebavajalikuks, kuid nad jäävad meie mõtetes aktiivseks, nende mustrid on sügavalt meie närvivõrgustikesse juurdunud.

Meie sabotöörid veenavad meid, et nad on kasulikud, umbes nagu valu kuuma pliidi puudutamisest on mõeldud meid kaitsma. Kuid kuigi valu hoiatab meid ohu eest, piirab negatiivse emotsiooni seisundis viibimine meie võimet leida lahendusi. Meie sabotöörid hoiavad sisuliselt meie kätt pliidil, ise imestades, miks elu on nii väljakutseid tekitav.

Et võita meie sabotööre, peame tugevdama kolme vaimset lihast:

  • Sabotööri pealtkuulamislihased: Tunnista, kui oled negatiivse emotsiooni seisundis, sildista need mõtted ja tunded oma sabotööri tööks ja lase neist lahti.
  • Enesekontrolli lihas: Kasuta mindfulness harjutusi, et vaigistada meele piirkonda, kus asuvad sabotöörid, võimaldades pausi, et valida positiivsem vastus. 
  • Tarkuse lihas: Aktiveeri oma Tark, see osa sinust, mis seisab väljakutsetele vastu selguse ja rahuga.

Meie sabotööride mõistmine ja nendega tegelemine on teekond vaimse vormis oleku ja isikliku kasvu suunas. Neid negatiivseid mustreid tuvastades ja kahjutuks tehes avame ukse suurema rahu, efektiivsuse ja eneseteostuse elule.

Kui oled huvitatud teemast rohkem teada saama, siis vaata lähemalt https://www.positiveintelligence.com/