Blogi / Eneseareng · detsember 31, 2021 0

12 mõtet enesearenguks

2021. aasta oli minu jaoks enesearengu ja õppimise aasta. Jagan Sinuga mõtteid, mis on mind aidanud 2021. aastal edukas olla ning mida plaanin veel rohkem rakendada ka 2022. aastal.

1. Hoia fookuses, mis on on oluline.

Where focus goes, energy flows

Anthony Robbins

2020. aasta lõpus olin kaotanud fookuse. Tegin palju asju, aga olin rahuolematu, sest ma ei teinud olulisi asju ning mul puudus fookus. 2021. aasta alguses osalesin Tony Robbinsi väljakutses ning seal sain aru, et mul on vaja fookust ning selle ma ka leidsin. Terve aasta jooksul oli vaja väga mitmeid kordi seda endale meelde tuletada. Samuti oli vaja korduvalt, endalt küsida, mis on päriselt oluline. Kui sul on selgus, mida sa päriselt tahad ja miks sa seda tahad, siis on sul lihtsam hoida fookust.

2. Ära lase emotsioonidel end juhtida vaid loo ise teadlikult emotsioone, mida tahad tunda ning mida tahad, et teised tunneksid Sinuga koos olles

Emotsioonide juhtimine on üks keerulisemaid väljakutseid minu elus. Olen avastanud Growth Day enesearengu äpi, kuhu saan iga hommik kirja panna, mida ma päevalt ootan, milliseid emotsioone tahan luua. Need päevad, mil olen võtnud, aega et mõelda, milliseid emotsioone tahan luua ning seda ka teinud, on olnud kõige tulemuslikumad päevad. Uue aasta väljakutseks sean planeerida iga päev teadlikult nii oma tegevusi, kui ka milliseid emotsioone tahan igasse tegevusse ja kohtumisse kaasa võtta.

3. Sa teed alati ära, selle mis on vajalik.

You get things done because you have to!

Make your dream a necessity!

Brendon Burchard

Arusaamine, et ma teen ära asjad, mida on vaja ära teha andis mulle selguse väga paljudes muudes teemades: miks ma mingeid tegemisi edasi lükkan, miks mingid asjad üldse ei edene, miks mõni tähtaeg motiveerib, mõni mitte. Mulle on oluline luua väärtust ja kui ma pean tegema asju, mis pole mulle ega ka teistele tegelikult olulised, siis neid tegevusi lükkan edasi.
Ma olen lükanud edasi ka endale olulisi asju ja enda unistuste poole edasiviivaid samme. Miks? Sest unistustest pole saanud vajadused. Et unistustest saaksid vajadused on vaja küsida endalt miks on need unistused Sulle olulised, miks on nende täitumine vajalik.

4. Harjumustel on jõud. Saa sõbraks distsipliiniga.

Isegi kui tead täpselt, mida tahad ja miks sa seda tahad, hoiad seda fookuses ja sul on suur kirg ja entusiasm oma eesmärkide suunas liikuda on Sul vaja harjumusi, mis sind toetavad ja rajal hoiavad. Me eelistame alati asju, mis on meile harjumuspärased ja mugavad. Tehes samu asju sama moodi saame aga samad tulemused. Uute harjumuste loomine ja vanadest lahti laskmine vajab palju distsipliini, aga on seda väärt. Minu uue aasta eesmärk saada distsipliiniga sõbraks. Sel aastal juba nägin, mida võib saavutada, kui mul on distsipliini, uuel aastal tahan, et distsipliin hakkaks mulle meeldima.

5. Mida mõõdad, seda muudad.

Üks harjumus, mida ma olen ka tänu Growth Day‘le võtnud igapäevaseks tegevuseks, on mõõta oma arengut. Mul on selleks tööriistad äpis, aga sa võid ka lihtsalt ise seada endale eesmärgid, hinnata hetkeseisu ja igapäevaselt, -nädalaselt või -kuiselt hinnata, kuidas sul on läinud. See aitab hoida fookust ning samuti motiveerib, et saada veel paremaks.

6. Aja juhtimine on valu juhtimine.

Time management is pain management.

Nir Eyal

Ma kirjutasin juba päris palju tegevusi, mida võiks teha, et liikuda enda eesmärkidele lähemal. Sul võis juba tekkida küsimus, et millal seda kõike teha. Ajaplaneerimine on kindlasti üks oskus, mille arendamisega tuleb meil tegeleda terve oma elu. Isegi kuigi teadsin, et ajajuhtimises on oluline, et sul oleks selge, mis on prioriteetne, mis mitte, mis vajalik, mis mitte, on mul ikkagi olnud sellega palju väljakutseid. Ikka leidub asju, mis plaane segavad. Sel aastal õppisin, et aja juhtimine on valu juhtimine. Meie aju tahab vältida ebamugavaid asju, valu. Selleks, et olla üle segavatest teguritest ning hoida fookust ja teadlikult juhtida oma aega ja tegemisi, on vaja olla üle ebamugavuse tundest. Siin tuleb jällegi appi sõber distsipliin ja uute harjumuste loomine, mis aitavad meil hoida fookust.

7. Energiat on vaja luua ja juhtida

The power plant does not have energy, it generates it.

Brendon Burchard

Ma usun, et ka Sul on nii, et mõni päev on Sul väga hea positiivne energia ja jõuad palju tehtud ja teine päev ei taha voodistki tõusta. Meil on vaja puhkust ja ka mitte midagi tegemise päevi, aga me ei saa oodata, et energia iseenesest tuleb. Energiat tuleb ise luua ja juhtida. Kui tead, et lähed kuskile, kus on negatiivne energia, siis sul on võimalus võtta kaasa enda positiivsus ja muuta energiat. Õppisin, et luues füüsiliselt energiat, muutub ka vaimne energia. Ma varem ootasin head tuju, et midagi teha või püüdsin ise positiivse mõtlemisega saada head energiat. Aga tegelikult palju paremaid tulemusi annab füüsiline aktiivsus. Muidugi tuleb üle saada sellest ebamugavuse hirmust ja teha otsus ennast liigutada. Näiteks kui meel on nukker minna jooksma või hakata tantsima.
Selleks suudaksid juhtida oma energiat on oluline, et nii füüsiline kui vaimne tervis oleksid hästi hoitud. Tervislik toitumine, liikumine ja uni on ABC. Ma ei kirjuta sellest pikemalt, sest tean, et sa ka tegelikult tead, mida pead tegema, et tervis oleks parem. Uus mõte sellest aastast on päeva jooksul võtta aega, et vahepeal puhata, mitte tormata ühest tegevusest teise, vaid võtta väike paus ja mõelda teadlikult, kuidas eesootavaid ülesandeid paremini täita ning samuti, mis energiaga minna inimestega kohtuma.

8. Tee rohkem, mis teeb sind õnnelikuks.

Do more what makes you happy!

See mõte on, mida ma kõige sagedamini ütlesin iseendale, et meeles pidada. Ma usun, et õnnelik inimene on hea tervisega ja tulemuslik. Kui teen asju, mis teevad mind õnnelikuks on mul palju energiat ja edenevad ka muud asjad. Ma ei tea ühtegi inimest, kes saaks teha ainult neid asju, mis teevad õnnelikuks, aga me kõik saame teha rohkem asju, mis teevad meid õnnelikuks. Nii saame ka luua ja juhtida positiivset energiat.

9. Eneseareng ei ole enesekesksus.

Sa ei ole isekas kui tegeled enesearenguga. Sa hoolid endast ja soovid olla parim versioon iseendast. Kui sa ei tegele enesearenguga ja enda eesmärkida saavutamisega, oled õnnetu. Kui Sa pole endaga rahul, siis sa pole ka teistega rahul ja see mõjutab suhteid. Et olla õnnelik on vaja tegeleda enesearenguga ja see pole isekas, vaid vajalik. Küll aga arvan ma, et me ei saa mõelda ainult iseendale, enda arengule, enda eesmärkidele. Kui oleme isekad ja ei arvesta teistega, võime jääda üksi ja see ei tee meid õnnelikuks.

10. Koostöö ja kogukond on üliolulised.

Ma usun, et parimaid tulemusi saavutab koostööd tehes. Minu parimad ideed on tulnud meeskonnaga sünergias. Inimesed inspireerivad, annavad energiat ja motivatsiooni. Igalt inimeselt on midagi õppida. Ühiselt tegutsedes saavutab palju rohkem kui üksinda. Meeskonnaga koos saavutatud tulemused toovad alati ka palju rohkem rõõmu. Sel aastal on mul olnud võimalus tutvuda väga paljude põnevate ja inspireerivate inimestega, kes on ka otseselt või kaudselt toetanud minu enesearengut. Uuel aastal püüan leida veel rohkem võimalusi koostööks ning luua rohkem väärtust kogukondades, kellega olen liitunud.

11. Sa ei pea olema ideaalne, et luua väärtust.

Kui palju Sa oled midagi tegemata jätnud või edasi lükanud, sest arvad, et sa pole veel piisavalt hea? Mina olen seda päris palju teinud. Me ei saa kunagi ideaalseks ja alati on midagi juurde õppida. Meil kõigil on aga midagi teistega jagada, mis loob väärtust. Sel aastal inspireerisid mind kõige rohkem julged, ettevõtlikud, missiooniga noored, kes tegid oma programme, väljakutseid, koolitusi, mis lõid väärtust väga paljudele inimestele. Jah, mina ei saanud võibolla alati uut infot, aga nad rääkisid õiget asja ja õigele sihtrühmale oli see täpselt vajalik info. Sa võid õppida ja arendada end aastaid, aga kui sa seda ei praktiseeri ja teistega ei jaga, siis sul jääb nii palju väärtust loomata. Mul on tihti ka olnud tunne, et see, mida ma jagada tahaks on äkki kõigile juba teada, tahaks õpetada ikka midagi uut. Reaalsuses, mida inimesed teavad, nad alati ei praktiseeri. Me saame olla eeskujuks, kui meie praktiseerime. Ja jällegi pole vaja olla ideaalne, vaid üks samm teistest ees, et teisi julgustada.

Common sense is always not common practice

Stephen Covey
12. Iga inimene vajab coachi ja vastutuspartnerit.

Ma arvan, et kõik on võimalik, sellele kes usub. Tihti aga me ei usu endasse piisavalt. Me oleme palju rohkemaks võimelised kui suudame ette kujutada.

Sky is not the limit, You are!

Meil on meeletu potentsiaal. Sel aastal olen saanud olla nii coach kui coachee ja näen, et coaching on meetod, mis aitab saavutada enda parimat potentsiaali. Sellepärast arvan, et igal inimesel võiks olla coach. Kui juba tead, mida tahad saavutada, kuidas seda teha ja ka usud endasse, siis ikkagi tuleb hetki, kus piiravad uskumused hoiavad sind tagasi või vanad harjumused on tugevamad kui uued. Siinkohal on abiks vastutuspartner, kes tuletab sulle meelde sinu eesmärke ja lubadusi ning toetab ja julgustab sind sinu teekonnal.

Need on mõned mõtted, mis kõnetasid ja aitasid mind 2021. aastal ja võtan need kaasa ka uude aastasse. Loodan, et ka Sina said nendest natuke inspiratsiooni ja julgustust.

Arengutreener
Daisy