Areng tähendab muutust. Kas Sulle meeldivad muutused? Kas Sulle meeldib ennast muuta?
Isegi kui teame, et areng ja muutused on positiivsed, siis miks on muudatuste tegemine ikkagi keeruline? Isegi kui soovime muutusi, siis miks on nende saavutamiseks vajalike harjumuste muutmine nii raske?
Kui Sul on vaja teha sammu oma eesmärkide suunas, mis tundub õige ja täiesti tehtav, siis miks kardad astuda seda sammu? Kui loogiline mõtlemine ütleb, et pole põhjust karta, siis miks ikkagi muretsed?
Olen oma enesearengu teekonnal jõudnud järeldusele, et kõige suurem takistus ja vaenlane eesmärkide saavutamisel on meie aju soov vältida ebamugavust. Ebamugavustunne on põhjus, miks me lükkame edasi tähtsaid otsuseid, jätame tegemata olulisi tegevusi, ootame, et astuda järgmist sammu enda eesmärkide poole..
Ebamugavuse vältimine takistab meid näiteks:
- uute tegevuste proovimisel
- uute ideede katsetamisel
- uute harjumuste juurutamisel
- otsuste tegemisel
- oskuste arendamisel
- enesekindluse arendamisel
Selleks, et areneda ja saavutada enda maksimaalset potentsiaali on aga vaja teha asju, mis on ebamugavad. Pole lihtsat ja mugavat meetodit suurte ja ambitsioonikate eesmärkide saavutamiseks.
Meie aju loomulik funktsioon on püüda kaitsta meid tundmatute ja ohtlike olukordade eest. Sellepärast tunneme ka hirmu. Aga mida teha, et aju aru saaks, et muutused ja uued asjad pole kõik ohtlikud, vaid hoopis arendavad ning meid unistuste poole edasi viivad?
Mul on juba mõnda aega kasutusel High Performance Planner, kus täidan iga päev hommiku mindset’i harjutust, kus on üks küsimus “Mida saaksin täna teha, mis viib mind mugavustsoonist välja?”. Algul ma kirjutasin sinna keerulisi asju, mida ma ka tihti päeva jooksul ära teha ei suutnud. Kui sain aru, et ebamugavustunde vältimine on minu kõige suurem takistus eesmärkide saavutamisel, siis mõtlesin, et pean midagi ette võtma, et seda takistust ületada. Ebamugavusega toimetuleku harjutamiseks pole tegelikult vaja teha üldse midagi hirmsat ega keerulist, vaid lihtsalt teha igapäev mingeid asju natuke teistmoodi kui tavaliselt. Alustada võib väga lihtsatest asjadest ning siis edasi liikuda rohkem eneseületust vajavate väljakutseteni.
Mõned mõtted, kuidas harjutada ebamugavustundega hakkama saamist:
- Ärka hommikul 30 minutit varem kui tavaliselt
- Pese hambaid teise käega
- Vali jalutades teine tee kui tavaliselt
- Osta poest midagi süüa, mida sa kunagi ei ostaks
- Ütle võõrale inimesele tere
- Maga põrandal
- Kuula muusika žanrit, mida sa kunagi ei kuulaks
- Tee midagi, mida oled pikalt edasi lükanud
- Proovi uut soengut
- Tee võõrale inimesele siiras kompliment
- Ole 24h ilma telefoni kasutamata
- Ütle ”Ei” kõigele, mida sul palutakse täna teha (võid pakkuda alternatiivse aja)
Proovides teha asju teistmoodi võib nii mõndagi põnevat avastada ja ka oma loovust arendada. Mõtle, mida võiksid Sina proovida teha teistmoodi, et igapäevaselt treenida oma aju ebamugavusega toime tulekuks.
Ebamugavuse vältimine on enesearengu suurim vaenlane. Ebamugavusega toimetulek on üks võtmeoskusi, mis aitab Sul areneda ning saavutada soovitud tulemusi.
Kui oled olukorras, kus Sul on hirm teha järgmist sammu, siis mõtle mida sa tegelikult kardad, kas Sinuga võib midagi hirmsat juhtuda või püüad Sa lihtsalt ebamugavust vältida?