Blogi / Eneseareng · mai 15, 2023 0

10 olulist ajajuhtimise põhimõtet

1. Esmatähtis esikohale.

“The main thing is to keep the main thing the main thing” (Steven R. Covey). Tea oma prioriteete ning sea need esikohale. Mõnikord tundub, et kõik asjad, mida pead tegema on olulised, aga reaalsuses kui kõik tegevused on prioriteetsed, siis pole miski prioriteet. Kui sead esmatähtsa esikohale, siis saad olulised tegevused tehtud ning leiad aega ka kõige muu jaoks. Kui lased kõigel muul enda aja võtta, siis oluliste tegevuste jaoks ei pruugi enam aega või energiat olla.

2. Juhi oma tähelepanu, see on meie kalleim ressurss, mille pärast kõik võitlevad.

Ole proaktiivne. Otsusta teadlikult, millele annad oma tähelepanu ja fookuse. Mida teadlikumalt tegutsed, seda vähem lased end segajatel häirida. Tähelepanu aitab hoida konkreetsele eesmärgile keskendumine. Kui sa suudad juhtida oma tähelepanu, suudad juhtida oma aega.

3. Plaanid võivad olla kasutud, aga planeerimine on hädavajalik.

Me võime teha plaane, aga elul võivad olla teised plaanid. Plaanid võivad alati muutuda ning tuleb olla paindlik, aga kui me midagi ei planeeriks ja elaksime ainult reaktiivselt, siis oleks väga raske oma eesmärke saavutada. Planeerimine aitab meil teadlikumalt tegutseda. Kui sa ei planeeri oma aega, teevad seda teised.

4. Päevad ei ole vennad.

Produktiivsus võib iga päev olla erinev. Kui Sul on energiat 50%, aga sa annad endast kõik selle 50%, siis sa tegelikult andsid endast 100%. Ära ole enda suhtes liiga karm. Iga päev võivad olla olulised ka erinevad asjad. Mõni päev on oluline lihtsalt niisama logeleda ja see võibki olla kõige produktiivsem asi, mis sellel päeval teha saad.

5. Lae akusid õigel ajal.

Ajajuhtimise üks oluline osa on energia juhtimine. Kui meil pole energiat, siis ei jõua me midagi teha. Lae akusid siis kui tunned, et need hakkavad tühjenema, mitte siis kui oled viimasel piiril. Laadimise aeg on tunduvalt lühem kui laed oma akusid sagedamini. Telefoni puhul jälgime pidevalt, et meil ikka akut jaguks. Jälgi ka iseenda energia taset. Kõige parem on, kui Sul on enda akude laadimine ka kalendris kirjas või telefonis meeldetuletus seatud.

6. Harjuta end toime tulema ebamugavusega.

Time management is pain management” (Nir Eyal). Me lükkame edasi asju, mis on ebamugavad. Meie aju eelistab mugavust ja teha asju nii nagu on alati tehtud. Et tulla toime ebamugavustundega keeruliste asjade tegemisel on abiks igapäevane lihtne ebamugavusega toimetuleku harjutamine. Proovi igapäev teha midagi harjumuspärasest teistmoodi. Näiteks pesta hambaid teise käega, kõndida koju teist kaudu. Nii harjub aju ebamugavustundega toime tulema, et see polegi midagi hullu. Kui tuleb keeruline olukord, kus tahaksid asju edasi lükata, siis on sul sellega lihtsam toime tulla.

7. Tehtud on parem kui täiuslik.

Hea ajajuhtimise takistus võib olla ka perfektsionism. Kui püüdleme kõiges täiuse poole, siis läheb tegevustega kaua aega ning mõni asi võibolla ei saagi tehtud, sest mõtleme, et see pole ikka piisavalt hea. Kui oled perfektsionist, siis ära püüa lahti saada oma soovist anda endast alati parim. Aga pane tähele, millal on asi juba piisavalt hea. Samuti otsusta, millistes tegevustele kulutad rohkem aega, et iseenda seatud kõrgetele standarditele vastata ning millistes oled valmis tegema kompromisse. Töö teemadel julge küsida kolleegilt tagasisidet, et saada aru, millal on tehtud töö juba piisavalt hea.

8. Ajajuhtimise suurim vaenlane on halb tuju.

Kui tuju halb, siis on väga raske end motiveerida olema produktiivne. Kui Sul on tuju halb, siis tegele esmalt sellega, et tuju heaks saada, siis tuleb ka energia tegutsemiseks. Tee endale nimekiri asjadest, mis alati aitavad Sul tuju tõsta ja hoia seda lähedal, et õigel hetkel ideid saada tuju tõstmiseks.

9. Asi on harjumustes.

Ajajuhtimine nõuab distsipliini ja harjumuste juurutamist. Alusta väikeste harjumuste ja väikeste sammudega. Tihti tahame teha liiga suuri samme, mis osutuvadki liiga suureks ning me jäämegi hoogu võtma. Isegi kui suudame selle sammu ära teha, oleme pärast väga väsinud ja lükkame järgmiste sammude tegemist edasi. Alusta tegevustest, mis on väga lihtsad ja võtavad vähe aega ning seejärel hakka musklit kasvatama. Harjumused aitavad meid olukordades kui motivatsiooni on raske leida, nendes olukordades teemegi lihtsaid asju, mis on meile harjumuseks saanud.

10. Lepi sellega, et sa ei jõua kõike teha.

Alati on rohkem häid ideid kui neid, mida jõuame ära teha. Alati on rohkem asju, mida “peame” tegema, kui jõuame ära teha.  Kui sa seda põhimõtet omaks ei võta ja arvad, et oled üliinimene, siis varem või hiljem põled läbi. Kui sa aga aktsepteerid, et kõike ei peagi jõudma ning keskendud olulisele, siis see hoiab Sind läbipõlemise eest.